Obecní knihovna v roce 2019

________________________

Počet obyvatel:                    738

Knihovnice Jana Koubková. Půjčovní doba každý čtvrtek 14.00 - 19.00. Po onemocnění knihovnice zastupuje od září paní Zdeňka Laštovičková, půjčovní doba  16.00 - 19.00 hodin. Čtenáři měli k půjčování knihy z vlastního fondu knihovny, z výměnného fondu reg. knihovny v Břeclavi, časopisy i Ivaňský zpravodaj, knihovna poskytuje  bezplatně internet. Obec poskytla na nákup knih a časopisů 17.500 korun, 20 000 korun stál nákup nových radiátorů.

 

Statistické údaje za rok 2019:

Stav knihovního fondu k 31.12.2019:       4 846

Z toho naučná literatura:                        1 698

                       beletrie:                         3 148

Zapsaných čtenářů:                                    67

Výpůjčky:                                             2 252

Úbytky:                                                   473

 

Činnost knihovny:

Činnost knihovny se původně nesla ve znamení projektu " Zpátky ke kořenům" zaměřená na tradice, zvyky a obyčeje, lidovou slovesnost a pohledu do života našich předků podle ročních období v průběhu roku. Knihovnice zpracovala projekt jak pro děti mateřské školy, tak pro děti základní školy a i pro veřejnost z řad dospělých.

Návštěvy dětí MŠ v knihovně měly hravý charakter. Seznamovaly se s knihovnou, učily se zacházet s knihou, poznávaly pohádkové postavy podle ilustrace, podle textu pohádky a příběhy, seznamovaly se s pranostikami, řešily hádanky, zahrály si lidové hry a pod. Návštěvy byly tématické, např. Zima, Jaro, Velikonoce, pohádky.

Děti ze základní školy absolvovaly při besedách v knihovně témata z projektu "Zpátky ke kořenům" k nimž přidala knihovnice knihovnické lekce podle věku, součástí byly také kvízy a soutěže.

Pasování na čtenáře dětí 1.třídy ( tř.uč. Mgr. Jana Jičínská) proběhlo v květnu. Byly přítomni i kamarádi z 2. ročníku a také oni se zapojili. Děti prokázaly znalosti i dovednosti a po splnění všech úkolů a slavnostním slibu je paní starostka Ivana Macková pasovala na rytíře a rytířky Řádu čtenářského. Děti obdržely od obce osobní knihu a záložky od knih.

Hravý charakter měly návštěvy dětí ŠD - byly ve znamení kvízů, soutěží, hádanek a seznámení s novými knihami. Zajímavou akcí byla vycházka  po okolí Ivaně na téma "Kdo pozná a umí" se zaměřením na osobnosti obce, přírodu a pohybové aktivity. Odpoledne končilo hledáním pokladu a kvízem. Před prázdninami byla velká beseda na téma "Přátelství, bezpečí a prázdniny" s návratem do čtenářské minulosti a soutěží O švihadlovou princeznu (prince). Před Vánocemi měla p. Laštovičková besedu na téma "Advent" ( zvyky, tradice, slovesnost, knihy, koledy).

Pro dospělé zájemce proběhla beseda "Od Masopustu až po Svatého ducha," se zaměřením na tradice, zvyky, obyčeje a lid. slovesnost našich předků ( Fidlovačka, pomlázka, Otvírání studánek, Svatý duch), zvyky o Velikonocích - historie, symboly,názvy nedělí, pečivo atd. Součástí večera bylo také čtení z první kroniky školy o počátcích školy, výstavbě, výstava kraslic, obřadního pečiva a pohoštění. Příjemný večer. Dík patří paní B.Dubšové, I.Matulové a  Z. Laštovičkové za přípravu pohoštění. Další akce se v knihovně z důvodu onemocnění knihovnice nekonaly.

Zastupující knihovnice se členkami kulturní komise organizovala průvod Broučků, v bývalé Ivaňce Večer studené kuchyně (lekt. paní J. Valášková),  Retrokavárnu k výročí sedmnáctého listopadu, na první adventní neděli ochutnávku "Ivaňská roláda" za přispění mnoha žen z vesnice. V Vprostorách Ivaňky proběhla výstava foto na téma Vesnice před třiceti lety a nyní ( paní H. Soukalová).

Během roku proběhla v knihovně celá řada výstav literatury, dokumentů a kopií ilustrací různého žánru.

 

 

Obecní knihovna Ivaň v roce 2018

--------------------------------------

Počet obyvatel:                      726

Knihovnice: Jana Koubková. Půjčovní doba každý čtvrtek 5 hodin týdně v době 14.00 - 19.00 hodin, červenec - srpen 17.00 - 19.00 hodin. Obec poskytla na nákup knih a časopisů 15.000 korun. Byla doplněna dvojjazyčná literatura, mimočítanková četba a tituly podle přání čtenářů.

Statistické údaje za rok 2018:

Stav knihovního fondu k 31.12.2018:  5 210

Z toho naučná literatura:                    1 692

                       beletrie:                     3 518

Zapsaných čtenářů:                                76

Výpůjčky:                                          2 803

Úbytky:                                                   0

 lety a nní

Činnost knihovny:

Nesla se ve znamení 100. výročí vzniku Československa a knihovnice se tomuto tématu věnovala celý kalendářní rok. V knihovně proběhly výstavy kopií různých dokumentů např. noviny kolem vzniku státu, Všeobecná mobilizace, Mnichovská dohoda, plakáty a pod.

Knihovnice připravila projekty T.G. Masaryk a vznik republiky a Ivaň v průběhu století. Proběhla celá řada besed, kvízů a soutěží od Mateřské školy až po dospělé se zaměřením na dětství, mládí a činnost zakladatele státu. Součástí besed bylo i čtení ze zapůjčené kroniky o významných událostech obce během století ( elektrifikace,vodovod, válka, povodně apod.). Součástí bylo i pohoštění o které se postaraly členky rukodělného kroužku.

Mimo tyto projekty připravila knihovnice pro děti MŠ, ZŠ a ŠD celou řadu dalších besed (bajky, příbh s dětským hrdinou, dobrodružství, ilustrace, pověsti domova a další). V době Olympijských her připravila projekt "Olympiáda trochu jinak" ( historie OH, osobnosti čs. sportu a jejich rekordy, Pohádka o Raškovi a pod)." Vydařilo se také  "Pasování na čtenáře" žáky 1. třídy tř.uř. Mgr. Jany Jičínské. Po splnění všech úkolů pasoval děti Karel IV. v historickém kostýmu v podání starosty obce ing. Karla  Rybeckého.

Knihovnice také zasedala v porotě recitační soutěže ZŠ, podílela se na přípravě " Broučků," "Živého betléma," v prostorách knihovny proběhla dílnička na téma " Cukrářské fígle s marcipánem" (lektorka Z. Laštovičková). "Semínkárna" - návštěvníkům knihovny nabízela knihovnice semínka letniček s přáním, aby rozkvetla každá zahrádka.     

V knihovně knihovnice instalovala v průběhu roku tématické výstavy kopií ilustrací, výtvarných děl a další obrazový materiál.                              

 

Obecní knihovna Ivaň v roce 2017

--------------------------------------

Počet obyvatel:                     721

Statistické údaje za rok 2017:

Stav fondu k 31.12.2017:            5 071

Z toho naučná literatura:             1 666

                        beletrie:             3 405

Zapsaných čtenářů:                         71

Výpůjčky:                                   2 970

Přírůstky:                                        96

Úbytky:                                         277

 

Činnost knihovny:

Nesla se ve znamení 300. výročí narození císařovny Marie Terezie. Pro ZŠ a MŠ a ŠD,připravila knihovnice besedy, které se vázaly k životu a panování císařovny a významu pro dnešní dobu. Dalším počinem byla beseda nad starou kronikou školy, ze které se děti dozvěděly, jak to bylo před mnoha lety. Děti také seznámila s osobností Fr. Nováka, který v minulosti na škole učil a napsal knihu povídek "Ivaňské zátiší."

Během roku knihovnice připravila  pro děti knihovnické lekce, kvízy a soutěže. Vydařilo se Pasování na čtenáře žáků 1. třídy ZŠ, jejíž tř. uč. je Mgr. Věra Subotová. Děti poznávaly pohádkové postavy podle ilustrace, řešily hlavolamy a četly neznámý text, na kterém prokázaly, že umí číst, a také ukázaly, že si umí vybrat samy knihu. Poté byly pasovány na rytíře a rytířky Řádu čtenářského Karlem IV. v podání pana starosty ing. M.Rybeckého. Od obce děti obdržely osobní knihu a další dárky.

V prostorách knihovny probíhal v zimních měsících pokračovací kurz Pleteni z papírových ruliček. Knihovnice podílela na přípravě první adventní neděle, výstavě a organizaci.

Dotace:

Obecní knihovna v Ivani obdržela dotaci z Krajského úřadu v částce 25.000 korun a obecní úřad stejnou sumu přidal. Do knihovny byl pořízen nový počítač, regály, stůl, sedačky, židle pro knihovnici a žebřík.

Propagace knihovny:

Knihovnice propaguje knihovnu osobním jednáním, využívá nástěnku v obci, webové stránky knihovny a spoluprací.

Na jaře proběhla  v knihovně revize knihovního fondu, při které byly vyřazeny knihy zastaralé a dlouho nepůjčované.

 

Obecní knihovna Ivaň v roce 2016

---------------------------------------

Úvod:

Obecní knihovna patří mezi malé knihovny. Není zde bezbariérový přístup. Ćtenáři mají k půjčování momentálně 5377 knihovních jednotek a 12 titulů časopisů. V knihovně mohou využívat dvakrát týdně bezplatně internet. Knihovna pracuje se systémem Clavius, má www katalog a webové stránky. Obec Ivaň má 718 obyvatel. Místní knihovnu vede od roku 1980 knihovnice Jana Koubková.

 

Služby knihovny, provozní doba:

Knihovna je otevřena každý čtvrtek 5 hodin týdně od 14.00 do 19.00 hodin,v době hlavních prázdnin od 17.00 do 19.00 hodin.

V případě potřeby mohou zájemci o služby knihovny využít času každé úterý od 17.00 do 19.00 hodin, kdy pracuje v knihovně rukodělný kroužek. 

Knihovna půjčuje knihy jak ze svého fondu, tak také z VF regionální knihovny v Břeclavi, půjčuje časopisy, poskytuje bezplatně internet, reservuje knihy a nabízí i donášku knih  čtenářům domů.

 

Doplňování fondu:

Knihovna pořizuje fond vlastním nákupem a nákupem knih z prostředků obce regionální knihovnou v Břeclavi. Zaměřuje se na doplňování mimočítankové četby, historické literatury, naučné literatury pro tvoření, nabídky trhu a knih podle požadavků čtenářů.

Obec poskytuje na nákup knih asi 15.000 Kč ročně.

Knihovnice vyřazuje knihy opotřebované, zastaralé a dlouho nepůjčované, které odesílá na charitu. Poškozené jdou do sběru.

 

Statistické údaje za rok 2016:

Stav fondu k 31.12.2016: 5252

z toho naučná literatura:  1781

                      beletrie:   3471

zapsaných čtenářů:             67

Výpůjčky knih a časopisů: 3315

přírůstky:                           71

úbytky:                            196

Do knihovny byly z prostředků obce pořízeny 2 stoly a 12 židel, rozšířil se tak počet míst k sezení a mohou se v knihovně konat různé akce, např. dílničky, byla pořízena nová barva do tiskárny.

 

Činnost knihovny:

--------------------

Činnost obecní knihovny se nesla ve znamení 700. výročí narození Karla IV. Knihovnice vytvořila projekt Karel IV., který obsahoval besedy, soutěže, kvízy, výstavu knih a kopie dokumentů, nabídku knih o Karlu IV., pasování prvňáčků na čtenáře a vycházkou  do okolí obce s hledáním pokladu našeho panovníka.

 

Vyprávění, besedy a kvízy jsem připravovala s ohledem na věk dětí ať už pro MŠ nebo dětí z jednotlivých tříd ZŠ či ŠD.

Mimo besed o našem panovníkovi jsem připravila soutěž pro žáky 4.-5.tř., kvízy pro družinu a kvíz na web knihovny.

Děti se seznámily také s kopiemi dokumentů ( zakládací listina KU, Zlatá bula Karlova atd.). Z úryvků knihy Vita Carola zase, jak vypadalo království a Praha po návratu mladého krále do Čech a další zajímavosti. Tento projekt a jeho přínos pro děti byl velmi

kladně hodnocen vedením školy i samotnými vyučujícími.

 

Velmi pěkné bylo pasování žáků první třídy na čtenáře OK.

Za přítomnosti ředitele školy Mgr. M. Pavlů, třídní uč. Mgr.

E. Damborské a žáků třetího ročníku Karel IV. v podání pana starosty ing. M. Rybeckého (v historickém kostýmu) pasoval děti po splnění tří úkolů - vyluštění hádanky, hlavolamu, přečtení textu a vyhledání knihy a po slavnostním slibu na rytíře a rytířky řádu čtenářského. Fotodokumentaci pořizovala paní Petra Michálková, pracovnice OÚ( foto na webu obce). Pro děti i dospělé pěkný zážitek.

 

Dalším podařeným počinem byla hra Hledání pokladu Karla IV,

kterou jsem připravila pro děti školní družiny.

Absolvovaly hru v terénu kolem naší vesnice, zaměřenou na plnění úkolů z vědomostí, prokázání dovednosti, odvahy a umu, luštění rébusů (text pozpátku)a dalších nástrah. Musely splnit 15 úkolů. Ocitly se v místech, kde některé z nich nikdy nebyly. Vrcholem hry bylo najití zlatého pokladu (cukrovinky)Karla IV.

Počasí ideální, hra moc hezká. Některé děti ještě ten den nebo následující provedly celou trasou i své rodiče.

 

V průběhu roku knihovnice oslovovala ženy z vesnice, které něco tvoří, že se připravuje výstava " Škola andělská." Konala se v prostorách Obecního úřadu v Ivani. Zapojilo se asi dvacet vesměs žen a dívek. Výstava se konala první adventní neděli při rozsvěcování stromu na návsi. Vystavovaly se andělé z papíru,  

keramiky, perníku, dřeva,malované na hedvábí, obrázky, z drátků, papírových ruliček, ze zuberské výšivky, háčkovaní, paličkovaní, z korálek a dalších technik. Výstavu Škola andělská splupořádala knihovnice s kroužkem paličkování, který vede.

 

Součástí výstavy byla v prostorách OÚ také výstava Ivaňský rohlíček, který organizovaly pracovnice OÚ, na níž se sešlo asi třicet vzorků. Občané mohli ochutnat rohlíčky vanilkové, kynuté, makové, perníkové, krémové, slané, křehké z různých těst a některé jsou k dispozici na webu knihovny. Příprava těchto akcí byla velmi náročná. Veřejnost byla nadšena, byl to krásný počin.

Knihovnice se zapojila při přípravě výstavy a i jako občanka dvěma vzorky  rohlíčků.

Součástí akce byly zabijačkové speciality, které připravil pan

J. Matula a bufet obsluhovaly členky kroužku paličkování 

p. I. Matulová, p. Z. Laštovičková a p. B. Dubšová.

 

Dalším počinem byl Ivaňský živý betlém, který připravovala parta nadšenců v čele s pracovnicemi OÚ p. P. Michálkovou a p. H. Soukalovou, který se uskutečnil 26. prosince. Knihovnice se zapojila zpěvem ve sboru ( vedla jej MUDr. T. Lásková) a  podílela se také na přípravě občerstvení. Přišlo mnoho občanů, byl to krásný svátek. ( ze všech akcí jsou fotky na webu obce).